Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Cremekopp med lock och fat samt kaffekopp med fat, porslin, Flora Danica, Danmark

Cremekopp, nr 200, med lock, nr 254, och fat nr 256, Epilobium alpinum L, höjd totalt 9,5 cm.

Kaffekopp, 26, med fat 20 3618, Parnassia kotzebuei, höjd totalt 6,5 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 700
S
E
K
541
E
U
R
619
USD
Utropspris
6 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (13 bud)
7
5 jan 12:09
5 700 SEK
5
A
5 jan 12:09
5 500 SEK
5
A
5 jan 12:08
5 400 SEK
7
5 jan 12:08
5 200 SEK
5
A
5 jan 12:08
4 800 SEK
7
5 jan 12:08
4 600 SEK
5
A
3 jan 20:49
4 400 SEK
6
3 jan 20:49
4 200 SEK
5
31 dec 2025 3:57
4 000 SEK
4
30 dec 2025 18:54
2 400 SEK
3
30 dec 2025 14:10
2 200 SEK
2
30 dec 2025 11:41
2 000 SEK
1
30 dec 2025 8:40
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation