Cremekopp med lock och fat samt kaffekopp med fat, porslin, Flora Danica, Danmark
Cremekopp, nr 200, med lock, nr 254, och fat nr 256, Epilobium alpinum L, höjd totalt 9,5 cm.
Kaffekopp, 26, med fat 20 3618, Parnassia kotzebuei, höjd totalt 6,5 cm.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer