Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

"Grå stad"

Signerad med blyerts och daterad 92. Färglitografi, numrerad 11/50. Bildstorlek 53,5 x 42 cm.

Ej examinerad ur ram. Åldersrelaterat slitage.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Klubbat pris
100
1 047
114
Utropspris
200 EUR
Budhistorik (7 bud)
11 jan 20:34
100 EUR
11 jan 20:34
95 EUR
11 jan 20:32
90 EUR
11 jan 20:32
85 EUR
11 jan 15:02
80 EUR
4 jan 17:29
50 EUR
4 jan 17:00
30 EUR

Eino Ailoranta
Eino Ailoranta
Assisterande värderare
+358 (0)50 4764775

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13