Parti, porslin, fem delar, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Olika dekor i underglasyrblått, bestående av tre fat, diameter 14-16 cm. Ett lövformat fat, längd 19 cm. En cabaredel, längd 12 cm.

Minsta fatet med brättessprickor. Undersidesnagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Klubbat pris
1 800
172
195
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (4 bud)
16 jan 19:16
1 800 SEK
16 jan 18:52
1 480 SEK
16 jan 18:34
1 000 SEK
16 jan 2:40
300 SEK