Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

Alvar Aalto, fåtölj, "Tank chair", modell 400, Artek, Finland.

Armlän och ben av björk. Ljus tygklädsel. Sitthöjd 40, höjd 65 cm.

Senare klädsel. Fläckar. Slitage. Märken. Sprickor.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
23 001
S
E
K
2 182
E
U
R
2 497
USD
Utropspris
20 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (21 bud)
7
6 jan 18:33
23 001 SEK
8
6 jan 18:33
22 001 SEK
7
A
6 jan 18:33
22 000 SEK
7
6 jan 18:31
21 001 SEK
8
6 jan 18:30
20 001 SEK
7
A
6 jan 18:30
20 000 SEK
7
6 jan 18:30
19 501 SEK
8
A
6 jan 18:30
19 001 SEK
8
6 jan 18:30
18 500 SEK
7
A
6 jan 18:30
18 000 SEK
7
A
6 jan 18:30
17 501 SEK
8
6 jan 18:30
17 001 SEK
7
6 jan 18:24
16 000 SEK
6
6 jan 17:53
15 000 SEK
5
6 jan 15:50
13 000 SEK
4
6 jan 15:03
12 000 SEK
5
6 jan 15:00
11 000 SEK
4
3 jan 10:58
10 500 SEK
3
2 jan 23:15
10 000 SEK
2
31 dec 2025 19:38
8 000 SEK
1
30 dec 2025 21:21
1 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice