Matservis, 64 delar, "Wexiö Guld", tidigt 1900-tal.
Flintgods med tryckt dekor av fåglar och rosor i grönt och guld.
3 tallrikar 26,5 cm
16 tallrikar 24 cm
10 djupa tallrikar 24 cm
4 assietter 18,5 cm
9 assietter 16 cm
Fat 14,5 cm
6 äggkoppar 6-6,5 cm
Tillbringare 22 cm
Såsskål 25 cm
Avlång skål 23 cm
Skål 19 cm
Skål 23 cm
2 skålar 27 cm
2 skålar 30,5 cm
Skål 31,5 cm
Uppläggningsfat 22,5 cm
2 uppläggningsfat 32,5 cm
Uppläggningsfat 37 cm
Uppläggningsfat 42,5 cm
Krackelyr. Smärre slitage. Smärre missfärgningar. tillverkningsdefekter. En äggkopp med spricka, en med nagg. Skål 31,5 cm med fotringsnagg. Ett uppläggningsfat 32,5 cm med nagg.
Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.