Bord, "Stilla Ask", Gemla, samtida.
Skiva av massiv ask. Underrede i svartlackerat stål med hjultrissor på ett benpar. Längd ca 220, bredd 90,5, höjd 73 cm.
Smärre slitage. Märken.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer