Funt bord fanerat med bland annat alm och valnöt. Dekorativ intarsiadekor av världskarta och allegorier över de fem världsdelarna. kannelerade ben av bok. Diameter 100, höjd 58 cm. Lös glasskiva medföljer.
Smärre slitage. Krackelyr. Märken på ben.
Enligt kvitto inköpt på Lindells Möbelaktiebolag, Linköping, 1938.