Soffbord, troligen Birger Ekman, Mjölby Intarsia, 1938.

Funt bord fanerat med bland annat alm och valnöt. Dekorativ intarsiadekor av världskarta och allegorier över de fem världsdelarna. kannelerade ben av bok. Diameter 100, höjd 58 cm. Lös glasskiva medföljer.

Smärre slitage. Krackelyr. Märken på ben.

Proveniens

Enligt kvitto inköpt på Lindells Möbelaktiebolag, Linköping, 1938.

Auktionen avslutas
6 dagar 19 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - H50