Fanerat med mahogny och valnöt, sarg med två lådor, parkopplade ben, fotavslutning i form av tass i mässing, hjultrissor, två fällbara klaffar, ca 163x66x72 cm utfällt, 98 cm med fällda klaffar
Åldersrelaterat slitage. Avnött. Fläckar. Repor. Märken. Lösa fanerbitar Nyckel saknas.