Fodral av porslin och mässing med målad och förgylld dekor av blommor, krönt av putto med fackla. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Urverk märkt med sköld och ankare samt "FOT BTÉ" (Farcot Breveté, verksam från 1858) och nummer 88719. Höjd ca 40,5 cm.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Glas till urtavla saknas. Smärre slitage, ställvis något svårare. Ställvis anlupen mässingspatinering. Nyckel finns.