Stomme i mässing och stål på träsockel med kulfötter. Urtavla med romerska siffror. 24 stålkulor. Märkt med plakett och numrerad 886/999. Höjd ca. 36 cm.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Smärre slitage. Ställvis något anlupen mässingspatinering. Viss skevhet på skiljävägg i mässing på sockeln.