Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Porslin, 7 delar, Kina, 1700-1800-tal.

Porslin. Ett par koppar med fat med blomsterdekor i underglasyrblått. Diameter 11,5 cm. Kopp med dekor av flodlandskap i underglasyrblått. Höjd 6,5 cm. Kopp med blomsterdekor i emaljfärger. Höjd 6 cm. Kopp med brun glasyr utvändigt och blomsterdekor i emaljfärger invändigt. Diameter 8,5 cm. Kopp med blomsterdekor i imarifärger. Diameter 8,5 cm. Trumpetvas med blomsterdekor i underglasyrblått. Höjd 13 cm.

Nagg, sprickor, smärre slitage.

Auktionen avslutas
6 dagar 20 timmar
400
39
44
Utropspris
5 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 450 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
29 jan 19:18
400 SEK
29 jan 19:18
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V12