Mappen med fjorton grafiska grafisk blad signerade med blyerts samt en diktsamling. Konstnärer: Juhana Blomstedt, Simo Hannula, Kimmo Kaivanto, Raimo Kanerva, Pentti Kaskipuro, Kauko Lehtinen, Juhani Linnovaara, Pentti Lumikangas, Ernst Mether-Borgström, Marjatta Nuoreva, Lars-Gunnar Nordström, Gunnar Pohjola, Väinö Rouvinen, Sam Vanni.
Bladstorlek ca 50 x 35 cm.
Helhetsintrycket är gott. Mappens pärmen med slitage.