Kan inte nå servern

Gucci

(Italien, Grundat 1921)
Gucci
(Italien, Grundat 1921)

Väska, "Bamboo shopper".

Väska i burgundyfärgat läder, top handle-handtag i bambu, två magnetknäppen, detaljer i guldfärgad metall. Avtagbar och justerbar axelrem. Canvasfodrad. invändigt två större fack och tre fickor, varav en med dragkedja och en med knäppe, samt ytterligare två små fickor
"MADE IN ITALY BY Gucci" präglat på framsidan. Invändigt märkt "GUCCI made in italy" samt med numrering.
Ca. 33 x 20 x 12 cm.

Nötta kanter. Mjuka veck. Något slitage.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Läs mer
Auktionen avslutas
7 dagar
Aktuellt bud
200
E
U
R
2 088
S
E
K
226
USD
Utropspris
600 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 220 EUR. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
2
22 jan 15:25
200 EUR
1
22 jan 13:34
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - V11