Målade och bronserade stolar med skuren dekor. Kannelerade framben och hörnfleuroner. Dekor med humlekvistar. Stoppad sits. Ryggbricka av Gunnebo-typ. Sitthöjd 47, bredd 56, höjd 96 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skador. Renoverad.
Adelsätten Cedercrona, Stolpalyckan i Jönköping