Bestickuppsättning, 88 delar, silver, "Chippendale", finska stämplar 1990-tal.

Silver .830.
6 förrättsgafflar, längd 17,5 cm
6 förrättsmesser, längd 20,5 cm
6 soppskedar, längd 16,5 cm
6 huvudrättsgafflar, längd 18,5 cm
6 huvudrättsknivar, längd 23 cm
6 huvudrättsskedar, längd 18,5 cm
6 tårtgafflar, längd 15 cm
6 dessertskedar, längd 14,5 cm
6 mokkaskedar, längd 11,5 cm
1 ostkniv, längd 22 cm
1 ostkniv, längd 19 cm
1 smörkniv
3 serveringsgafflar, längd 11,5 cm
1 sockertång
1 saltsked
1 syltsked
1 sockersked
1 stekgaffel, längd 25 cm
1 tårtspade, längd
1 tårtkniv, längd 23 cm
1 bakverksspade, längd 22 cm
1 pajspade, längd 23 cm
1 ostskärare
Salladsbestick, par, längd 24 cm
2 salladsskedar, längd 26 cm
1 serveringssked, längd 21,5 cm
1 slev
1 koksked
1 brödkniv
1 stekkniv
3 platsgafflar
6 servettringar
I original trälåda.
Vikt circa 1580 g, exklusive serveringsbestick och knivar med stålblad.

Smärre anlöpningar. Helhetsintrycket är gott.

Auktionen avslutas
7 dagar
500
5 160
572
Utropspris
1 700 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 520 EUR. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
29 jan 19:13
500 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Siri Niemistö
Siri Niemistö
+358 50 911 0923

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - F100