TEBORD, fajans, rokokostil, Rörstrand, 1900-tal.

Grålackerat. Märkning under brickans kant "Cop. efter ett Rörstrandsbord (1760) å Nationalmuseum, målat hos fröken Anna Petersson, Linnégatan 44-46, Stockholm". Bemålningen sign Maja Jonsson 1932. L 81, b 59, h 67.

Bruksslitage. Brickan med krackelyrer.

Utropspris
8 000 SEK