Rektangulär dosa, guillocerad tranlucid emalj i blått, infälld emaljmålning med allegoriskt motiv av kvinna och påfågel. L 7,5. Runt saltkar på tre tassfötter, blå emalj med reserver av landskapsmotiv, förgylld dekor i rokokostil. Diam 6,5.
Slitage, repor, smärre skador och lagningar.