FAT, tenn, Petter Jederström, Sundsvall, verksam 1781-1789.

Djupt fat med hamrad yta. Diam 36.
Ytterst få föremål av Jederström är bevarade enligt "Tenngjutare i Sverige" av Birger Bruzelli.

Slitage, repor, bucklor.

Utropspris
2 000 SEK