BORDSPENDYL, vit marmor och förgylld metall, Louis XVI-stil, Japy Freres, Frankrike 1800-talets senare hälft.

Vit marmor med dekor av förgyllda pärlband, palmetter samt mytologiska figuriner, bla Amor. H 37. Nyckel finns.

Slitage, obetydligt färgavfall.

Utropspris
5 000 SEK