BORDSLYSTRAR, ett par, förgylld brons, vit marmor och glas. Ryssland, 1700/1800-tal.

För två ljus. Flaskformat skaft. Obelisk med krönande plym. H 78.

Marmorbaser med nagg. En bas troligen senare. Glasskaft med irisering. Kompletterade prismor samt prismor med nagg. Förgyllning med delvis slitage. Prismor saknas. Omarbetade och kompletterade.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection.

Utropspris
25 000 SEK