BORDSUR,förgylld brons, empire, 1800-talets första hälft.

Rektangulär sockel på runda fötter. Dekor av bladstav, palmetter och medaljonginfattad bevingad putti med ankare. Antikiserande kvinna lutar sig mot urverket. Krönt av urna och ankare. Emaljerad urtavla märkt Autray Fils A. Paris. (1809-25). H 44. Nyckel finns.

Dekordelar saknas.

Utropspris
8 000 SEK