SALONGSGRUPP, 8 delar, gustaviansk stil, märkta Löfmark, Stockholm 1916.

Förgylld och bronserad. Skuren dekor av bla lagerkransar, kannelerade ben. Soffa av badkarsmodell med sex ben, l 189. Runt salongsbord med infälld vit marmorskiva, fyra kopplade kannelerade ben, diam 82, h 75. Ett par karmstolar, ett par stolar, ett par taburetter.

Slitage, smärre sprickor och bortfallen förgyllning. Fläckad klädsel.

Proveniens

Skattmansö herrgård.

Utropspris
12 000 SEK