SALONGSGRUPP, 8 delar, gustaviansk stil, märkta Löfmark, Stockholm 1916.

Förgylld och bronserad. Skuren dekor av bla lagerkransar, kannelerade ben. Soffa av badkarsmodell med sex ben, l 189. Runt salongsbord med infälld vit marmorskiva, fyra kopplade kannelerade ben, diam 82, h 75. Ett par karmstolar, ett par stolar, ett par taburetter.

Slitage, smärre sprickor och bortfallen förgyllning. Fläckad klädsel.

Provenance

Skattmansö herrgård.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed