SKÅP, senbarock/rokoko, delvis 1700-tal.

Ek. 2 delat. Uppsvängt krön. Pardörrar med infällda spegelfält. Innanförliggande hyllinredning. Underdel med låda. 4 svängda ben med claw and ball fötter. Rokokobeslag. L 120, B 43, H 205.

Slitage. Sprickor. Kompletterade lister. Senare underdel. Över och underdelen saknar lås. Nyckel saknas.

Proveniens

Skattmansö herrgård.

Utropspris
4 000 SEK