SKRIN samt TOBAKSBURK, 1800-tal.

Skrin i masurbjörk med mörkbetsade detaljer samt intarsiadekor på locket. L 28, b 18, h 12,5. Nyckel saknas.
Tobaksburk i mahogny på kulfötter, svärtade detaljer. H 23.

Slitage. Skrin med spricka i locket, maststunget, ett ben saknas samt ett ben skadat. Tobaksburk med skadad lockknopp samt två smått lösa fötter.

Utropspris
1 000 SEK