Madeleine Pyk – en samling F769

VÄGGUR, nyrokoko, 1800-talets slut.

Oval förgylld ram med blomsterdekor. Vit urtavla innanför glas, kantad av polykrom blomsterdekor med pärlemorinläggningar på svart botten. L 51, B 61, H 15. Nyckel finns.

Slitage. Dekorskador samt sprickor/krackeleringar på ramen. Lagningar av ramen. Nyckel finns.

Utropspris
1 500 SEK