SERVISDELAR, 29 st, flintgods, "Blå eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand.

Vit samt blå glasyr.
Tolv assietter. Elva koppar med fat. Sex äggkoppar.

Fyra extra fat medföljer. bruksslitage, tillverkningsdefekter. Fyra delar med smärre glasyrsprickor i botten. Tre delar med fotringsnagg samt en del med smärre spricka vid fotringen. En äggkopp med nagg

Utropspris
3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

310. Marie-Louise Ekman, "Utforskande penna-monument, Picasso-dam och en Olle Baertling-målning".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK