SERVISDELAR, 29 st, flintgods, "Blå eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand.

Vit samt blå glasyr.
Tolv assietter. Elva koppar med fat. Sex äggkoppar.

Fyra extra fat medföljer. bruksslitage, tillverkningsdefekter. Fyra delar med smärre glasyrsprickor i botten. Tre delar med fotringsnagg samt en del med smärre spricka vid fotringen. En äggkopp med nagg

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.