Tora Vega Holmström

(Sverige, 1880-1967)
Tora Vega Holmström
(Sverige, 1880-1967)

VEGA HOLMSTRÖM, TORA, olja på duk, sign, etikettsmärkt a tergo 1920. Prov; Olof Sager.

"Beauvallons Herde". 55 x 50.

Smärre färgbortfall.

De föremål med proveniens Olof Sager säljes till förmån för "Stiftelsen Olof Sagers stipendiefond för studier och forskning i Engelska". Olof Sager var lektor i engelska vid Lunds universitet
Vid sidan av sin lingvistiska gärning var hans stora passion modern konst och under senare år även opera.

Konstnär

Tora Vega Holmström var en svensk bildkonstnär född i Åkarp, Skåne. Hon studerade på Valands konstskola i Göteborg för Carl Wilhelmsson samt på resor till Dachau och vid Académie Colarossi i Paris, där hon vistades samtidigt som Ellen Trotzig. Vega Holmström har målat porträtt, figurer, stilleben och abstrakta verk i en kraftig kolorit. Till en början var hennes måleri färgat av nationalromantiken men drogs senare mot den tidiga modernismen med kubistiska, expressiva och ibland surrealistiska drag. Vega Holmström var mycket intresserad av färgverkan vilket tydligt framkommer i hennes måleri.

Utropspris
3 000 SEK