VEGA HOLMSTRÖM, TORA, olja på duk, sign, etikettsmärkt a tergo 1920. Prov; Olof Sager.
"Beauvallons Herde". 55 x 50.
Smärre färgbortfall.
De föremål med proveniens Olof Sager säljes till förmån för "Stiftelsen Olof Sagers stipendiefond för studier och forskning i Engelska". Olof Sager var lektor i engelska vid Lunds universitet
Vid sidan av sin lingvistiska gärning var hans stora passion modern konst och under senare år även opera.