Konst Grafik
22285
Inge Schiöler
(1908-1971)
195. prov; olof sager
195. prov; olof sager
195. prov; olof sager
195. prov; olof sager

SCHIÖLER, INGE, färglitografi, stämpelsign o numr 179/195. Prov; Olof Sager.

Båt i vik. 43 x 47.

Ej examinerad ur ram.

Övrigt

De föremål med proveniens Olof Sager säljes till förmån för "Stiftelsen Olof Sagers stipendiefond för studier och forskning i Engelska". Olof Sager var lektor i engelska vid Lunds universitet
Vid sidan av sin lingvistiska gärning var hans stora passion modern konst och under senare år även opera.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
1 800 SEK