SEKRETÄR, gustaviansk stil, kopia efter Haupt, 1900-tal.
Fanerad med mahogny, björk m m. Snedställda hörn. Rektangulär skiva av kolmårdsmarmor. Intarsiadekor. Mässingsbeslag. Fyrsidiga ben. L 95, b 50, h 126.
Nyckel medföljer. Listdelar till benen saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.