Konst Grafik
22333
Hugo Zuhr
(1895-1971)
260. prov; olof sager
260. prov; olof sager
260. prov; olof sager
260. prov; olof sager
260. prov; olof sager
260. prov; olof sager
260. prov; olof sager
260. prov; olof sager

ZUHR, HUGO, färglitografier, 2 st, sign o numr 29/150 resp. 220/260. Prov; Olof Sager.

Landskapscener. Ca 37 x 47.

Något gulnade.

Övrigt

De föremål med proveniens Olof Sager säljes till förmån för "Stiftelsen Olof Sagers stipendiefond för studier och forskning i Engelska". Olof Sager var lektor i engelska vid Lunds universitet
Vid sidan av sin lingvistiska gärning var hans stora passion modern konst och under senare år även opera.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
800 SEK