Lampetterna, modell 60. Nedåt avsmalnande, svagt konkava facetter. Ljusmanchetter medföljer. H 23,5. Spegel, modell 121. Stiliserad växtdekor på krön samt avslut. B 28, h 52,5.
Slitage. Lampetterna med sprickor och lagningar vis fästena av ljushållarna.