FAT OCH STOP, 2+2 delar, tenn, bla N. Justelius 1793, J. Berglund, Lund 1834.

Fat Nicolaus Justelius, Eksjö, 1793, diam 21,5, med ägarmonogram. Fat, otydliga stämplar, diam 30. Stop konformade, pip, svängt handtag med avlsutande knopp, Josua Berglund, Lund, 1834, h 20. Stop otydl stämplad W?, bär dat 1850, h 21.

Slitage. Skador. Bristningar. Lagningar.

Utropspris
2 000 SEK