Bronserad och förgylld. Skuren dekor, krön i form av bandrosett, kärve, lagerblad, underdel i form av lagerbladsfestonger. Urtavla i cremefärgad plåt med arabiska siffror. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Mindre färgbortfall. Mindre sprickor.