245817

VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, CA Paterson Göteborg, fodral av G. Boiardt, 1900-talets mitt, h 88.

Bronserad och förgylld. Skuren dekor, krön i form av bandrosett, kärve, lagerblad, underdel i form av lagerbladsfestonger. Urtavla i cremefärgad plåt med arabiska siffror. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Slitage. Mindre färgbortfall. Mindre sprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 500 SEK