SAMOVAR, koppar, Benham, 19. Wigmore St, London, 1870-tal.

Koppar, på kvadratisk fot med fyra fötter, med dekor bland annat i form av palmetter och stjärnor, kran i mässing, handtag i svärtat trä. Märkt. L 33 B 35 H 36.

Ej funktionstestad. Slitage. Anlöpningar. Bucklor. Lagningar.

Utropspris
1 500 SEK