Koppar, på kvadratisk fot med fyra fötter, med dekor bland annat i form av palmetter och stjärnor, kran i mässing, handtag i svärtat trä. Märkt. L 33 B 35 H 36.
Ej funktionstestad. Slitage. Anlöpningar. Bucklor. Lagningar.