PARTI DOSOR, 10 st, mässing och emalj, 1700-1800-tal.

8 ovoida sk Trifleboxes av souvenirkaraktär, emaljdekor med texter som minner om olika platser i England resp patriotiska- och skämttexter med motiv. En oval silverdosa med infattat miniatyrporträtt av kvinna i hatt. Rektangulär mässingsdosa med rocailledekor i relief. L 4,5-5,5.

Slitage, sprickor, nagg. Några med skador varav några med påmålningar.

Utropspris
10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

355. Ib Kofod Larsen, fåtöljer, ett par, "Sälen", Olof Perssons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK