MIKROSKOP, "Nacket et Fils", Paris, 1800-tal.

Mikroskop i solid mässning. 5 förstoringslinser. Trälåda medföljer samt en liten svart låda innehållande fyra linser.
Graverat: Nacket et Fils, 17 rue S:t Séverin, Paris. H 27.

Mässingen ärjad. Rostiga skruvar, slitage. skruv fattas i spelgelhållaren. Lösa träbitar i lådan. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
1 800 SEK