Rund med motiv av Noaks ark och duvan med olivkvisten. Diam 37.
Slitage och repor samt smärre bucklor.
1 Mos 8:11
Om kvällen kom den tillbaka till honom, och då hade den ett friskt blad från ett olivträd i näbben. Då förstod Noa att vattnet hade sjunkit undan från jorden.