TAPETER, 5 större delar, olja på linneväv. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Fem stycken större delar. Med bibliska motiv ur Gamla Testamentet av:
*Kvinnor vid brunn i parklandskap. H 210, L 246 cm.
*Jacob brottas med Gud. H 210, L 165 cm.
*Kvinnor vid brunn i parklandskap. H 204, L 196 cm.
*Kvinnor och ett barn med kamel. H 205, L 1666 cm.
*Abraham offrandes Isak. H 204, L 109 cm.
Flera mindre kompletterings bitar medföljer.

Stora skador, färgbortfall, hål, sprickor, krackeleringar, veck mm.

Proveniens

Tolleröds gård, Bohuslän.

Utropspris
30 000 SEK