Lars Jonsson

(Sverige, Född 1952)
Lars Jonsson
(Sverige, Född 1952)

JONSSON, LARS, färglitografi, sign o nr 49/350.

Svanar, bildstrl 32 x 46.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Lars Jonsson, svensk bildkonstnär, författare och ornitolog född i Stockholm. Han är autodidakt och arbetar i olja, akvarell samt med grafik. Jonsson hämtar inspiration från Gotlands stränders rika fågelliv. Hans målningar är träffande realistiska och skildrar fåglarnas liv. Under senare delen av 1900-talet har skildringen av fåglar med ett konstnärligt uttryck blivit allt mer förekommande, Jonsson är en av de främsta i genren. Andra konstnärer som genom traditionen målat fåglar är Bröderna von Wright och Bruno Liljefors.

Utropspris
1 000 SEK