BÖCKER, 2 sambundna, bla "Hervarar Saga på gammal götska" red av Olov Verelius, Uppsala 1672.

"Runographiam Scandicam antiquam", Olov Verelius, Uppsala 1675. Den sistnämnda boken med illustrationer i träsnitt av runstenar. Helfranskt skinnband från 1700-talet med vidhängande numrerad läderetikett.

Slitage, skadat bokband. Ej genomgången.

Proveniens

Wibyholms herrgårdsbibliotek.

Utropspris
3 000 SEK