"Runographiam Scandicam antiquam", Olov Verelius, Uppsala 1675. Den sistnämnda boken med illustrationer i träsnitt av runstenar. Helfranskt skinnband från 1700-talet med vidhängande numrerad läderetikett.
Slitage, skadat bokband. Ej genomgången.
Wibyholms herrgårdsbibliotek.