BRÖDSKÅL, plåt, empire, sign O.F. Richman, Falun o Sandsberg. 1800-talets första fjärdedel.

Båtformad, svartlackerad med bronserad dekor. Undertill märkt "Lakerat hos O.F. Richman Falun & Sandsberg 1", l 35, h 11,5.

Slitage, krackelyrer, färgbortfall och några påmålningar.

Utropspris
500 EUR