KRÖNINGSBÄGARE, emalj på koppar, Ryssland, 1896.

Till Tsar Nikolaj II:s kröning 1896. Dekor i emaljfärger av ryska dubbelörnen samt Nikolaj och Alexandras monogram, skytiskinspirerad dekor. Höjd 10,5 cm

Slitage. Repor. Kanten med lagningar och ifyllningar.

Utropspris
2 000 SEK