Max Klinger

(Tyskland, 1857-1920)
Max Klinger
(Tyskland, 1857-1920)

MAX KLINGER, etsningar, 2 st, signerade.

2 etsningar ur "Intermezzos, Opus IV (Intermezzi, Opus IV)"; "Mondnacht" (blad IV) och "Gefallener Reiter" (blad XI). 36 x 26 cm, respektive 32,5 x 20 cm, bladstorlek 62,8 x 44,8 cm, respektive 63 x 44,8 cm. Utgivna av Theodor Stroefer, Nürnberg, 1881.

IV: Gulnat, uppklistrat på foderpapper, veck och fuktfläckar i foderpapprets hörn och kanter. Oramade.

XI: Gulnat, uppklistrat på foderpapper, pappersförtunning, veck, revor och fläckar i foderpapprets hörn och kanter.

Utropspris
3 000 SEK