Max Klinger

(Tyskland, 1857-1920)
Max Klinger
(Tyskland, 1857-1920)

MAX KLINGER, etsningar, 2 st, signerade.

2 etsningar ur "Intermezzos, Opus IV (Intermezzi, Opus IV)"; "Simplicius in der Wald-Einöde" (blad X) och "Simplicius unter den Soldaten" (blad IX). 22,8 x 39,6 cm, respektive 23,4 x 40,2 cm, bladstorlek 44,9 x 62,8 cm, respektive 448, 62,5 cm. Utgivna av Theodor Stroefer, Nürnberg, 1881.

X: Gulnat, uppklistrat på foderpapper, revor i foderpappret, pappersförtunning i hörn och kanter, mindre fuktfläckar, veck. Oramade.

IX: Gulnat, uppklistrad på foderpapper, pappersförtunning och veck i hörnen av foderpappret, Obetydlig fuktfläck i bladets nedre marginal.

Utropspris
3 000 SEK