Max Klinger

(Tyskland, 1857-1920)
Max Klinger
(Tyskland, 1857-1920)

MAX KLINGER, etsning, signerad.

Ur "Intermezzos, Opus IV (Intermezzi, Opus IV)"; "Verfolgter Centaur" (blad III). 16,3 x 37,5 cm, bladstorlek 49,8 x 62,7 cm. Utgivna av Theodor Stroefer, Nürnberg, 1881.

Gulnat, uppklistrat på foderapper, pappersförtunning och veck i hörn och kanter, smärre fuktskador, mindre hål och revor i foderpapprets nedre kant. Oramade.

Utropspris
4 000 SEK